|
Dr. Galaxis Borja González
Narodila se roku 1971 v Quitu, hlavním městě Ekvádoru, od roku 1992 žije v Německu. Studovala historii a etnologii na univerzitě v Hamburku, kde získala v roce 2000 titul Magistra artium. Doktorské studium zakončila roku 2005 tamtéž. Od prosince 2001 do února 2004 byla nejprve stipendistkou Institutu pro Evropské dějiny v Mohuči (Institut für Europäische Geschichte Mainz), následující půlrok pak Afro-asijského institutu ve Štýrském Hradci v Rakousku (Afro-Asiatisches Institut Graz). Další studijní pobyty absolvovala ve Wolfenbüttelu a Quitu. Od prosince 2004 do července 2007 se podílela na digitalizaci dokumentů uložených v Hamburském světovém hospodářském archivu (Hamburgisches Welt-Wirtschaft-Archiv). V zimním semestru 2007/2008 pak vyučovala na univerzitách v Hamburku a Kasselu. V současné době řeší na posledně jmenované univerzitě postdoktorský výzkumný projekt na téma „Kulturní transfer a transformace státnosti v atlantickém komunikačním prostoru na příkladu španělské královské audiencie v Quitu (1446 –1809)“. Vedle dějin koloniální Latinské Ameriky se věnuje dějinám knih, komunikace a jezuitského řádu, zejména jeho misiím.
Výběrová bibliografie: · Jesuitenautoren und Amerikaschriften im Alten Reich (18. Jh.), in: Amerikanische Mission und Europäische Krise der Jesuiten im 18. Jahrhundert (Veröffentlichung des Instituts für Europäische Geschichte Mainz, Abteilung für Abendländische Religionsgeschichte), hrsg. von Rolf Decot, Mainz 2004, s. 67–85. · Die jesuitische Berichterstattung über die Neue Welt. Zur Verbreitungsgeschichte von Amerika – Nachrichten im Alten Reich am Beispiel der Briefe des Dominikus Mayr, in: Sendung – Eroberung – Begegnung: Franz Xaver, die Gesellschaft Jesu und die katholische Weltkirche im Zeitalter des Barock, hrsg. von Johannes Meier, Wiesbaden 2005, s. 335–382. · Von Amerika nach Europa: Nachrichten, Medien und Vernetzung im jesuitischen Informationsaustausch, in: Konfessionskonflikt, Kirchenstruktur, Kulturwandel. Die Jesuiten im Reich nach 1556, hrsg. von Rolf Decot, Mainz 2007, s. 113–138. · Libros americanos, autores jesuitas y público alemán: La literatura jesuítica americana en el mercado de libros del siglo XVIII., in: Desde los confines de los imperios ibéricos. Los jesuitas de habla alemana en las misiones americanas, hrsg. von Karl Kohut – María Cristina Torales Pacheco, Mexiko D. F. 2008, s. 663–696.
Přednáška: Die jesuitische Berichterstattung über die Neue Welt Das Bild Amerikas in den Briefen böhmischer Missionare (18. Jahrhundert) Jezuitské zpravodajství o Novém světě Obraz Ameriky v dopisech českých misionářů (18. století) (středa 7. května 2008 od 16 hodin)
Mezi lety 1726 a 1761 vycházel nejprve ve Štýrském Hradci a v Aušpurku a poté ve Vídni časopis «Der Neue Welt-Bott» (Posel z Nového světa). Tato jezuitská publikace představovala kompilaci z 812 uvnitř číslovaných spisů misionářů, které byly rozděleny na 40 částí a později svázány do pěti svazků. Díky tomu je možné «Der Neue Welt-Bott» označit za první jazykově německý časopis o misiích, který – navzdory různým přerušením a změnám místa vydávání a vydavatele – utvářel po dobu více jak 40 let mezi veřejností obsahovou a formální kontinuitu. Tento časopis byl součástí informační politiky jezuitů, kteří zprostředkováním zpráv ze zámoří chtěli posílit nadšení pro misie a katolickou víru vůbec. Popisovány v něm byly jednak reálie misijních oblastí a zdejší indiánská etnika, jednak všední život a osud vyslaných jezuitů. Autory textů byli sami řádoví bratři, kteří působili jako misionáři na Dálném Východě, v Americe a v Indii. Na xaveriánském misijním podnikání se také podíleli čeští a moravští jezuité, a tudíž i jejich dopisy byly uveřejňovány v «Der Neue Welt-Bott». Jaké myšlenky a představy o Americe nabízejí jezuitské zprávy v tomto časopise? Jak se projevovala propagační funkce časopisu na obsahu a výpovědi v něm otištěných textů? Je možné zjistit rozdílné formy vnímání koloniálních a misijních reálií v tehdejších dopisech misionářů a co lze z těchto rozdílů vyvodit? Jakou roli hrála identita, jazyková příslušnost a v neposlední řadě vlastní zkušenosti jezuitů v tom, jak byl interpretován a prezentován v «Der Neue Welt-Bott» americký kontinent a jeho obyvatelé? Přednáška se bude zabývat právě těmito otázkami. Zvláštní pozornost bude věnována zejména textům českých a moravských jezuitů z jihoamerických regionů, uveřejněným v časopise «Der Neue Welt-Bott». Přednáška bude proslovena v němčině, k dispozici bude do češtiny přeložené resumé. Diskuse možná v němčině či ve španělštině.
|