|
Mgr. Luděk Krčmář
Narodil se v roce 1972 v Plzni. V letech 1991–1996 absolvoval studium teologie a učitelství etiky a náboženství na Husitské teologické fakultě UK v Praze. Magisterskou diplomovou práci obhájil na katedře církevních dějin. Krátce působil jako odborný referent památkové péče v dnešním plzeňském odborném pracovišti Národního památkového ústavu. V letech 1997–1998 externě přednášel na katedře historie Pedagogické fakulty ZČU v Plzni. Od roku 1996 je vedoucím oddělení novějších dějin Západočeského muzea v Plzni. Zabývá se především církevními dějinami (poutní místa, zaniklé sakrální stavby apod.), kastelologií, soudobými regionálními dějinami a historickou ikonografií a fotografií. Je členem řady historických komisí, například Komise muzejních historiků při Asociaci muzeí a galerií ČR či Pracovní skupiny pro přípravu expozice k dějinám Němců v českých zemích při Collegiu Bohemicu. Působí jako odborný garant Matice Svatého Jana Nepomuckého. Dále je spoluautorem scénáře výstavní expozice Muzea církevního umění plzeňské diecéze, autorem či spoluautorem přibližně čtyřicítky výstav s historickou tématikou u nás i v zahraničí,autorem několika filmových scénářů (např. Obrazy z dějin křesťanství na území plzeňské diecéze) či propagačních materiálů, naučných stezek a dalších produktů cestovního ruchu, zpracovaných pro Krajský úřad Plzeňského kraje, jimž se dostalo řady ocenění na veletrzích. Kromě odborné práce se účastní výzkumných cest a expedic po celém světě (Osobnost Českého klubu cestovatelů), píše cestopisy (např. pro National Geographic) a popularizační články (nejen) o historii do regionálních periodik (Vítaný host ad.), hraje na bicí a sbírá pivní lahve.
Výběrová bibliografie: Spoluautorství monografií · Panská sídla západních Čech – Plzeňsko, České Budějovice 2006 (spolu s Tomášem Karlem). · Obrazy z dějin českého zvonařství. Rekviziční fotografie z první světové války ze sbírek Západočeského muzea v Plzni, Domažlice 2006 (spolu s Tomášem Chvátalem). · Plzeňské mosty a lávky na přelomu 19. a 20. věku, Plzeň 2006 (spolu s Janem Schýbalem). · Ohrožené kostely. Příběhy staveb, které již brzy nemusí být, Plzeň 2007 (spolu s Janem Soukupem). · Severní Plzeňsko na historických kolorovaných diapozitivech, Mariánská Týnice 2008 (spolu s Jiřím Fákem). · Plzeňsko – příroda, historie, život, Praha 2008 (v autorském kolektivu za redakce Vladislava Dudáka). · Panská sídla západních Čech – Karlovarsko, České Budějovice 2009 (spolu s Tomášem Karlem a Vilémem Knollem). · Pět plzeňských řek, Domažlice 2009 (spolu s Janem Jandou). · Historie turistiky v Plzeňském kraji, Plzeň 2011 (spolu s Hanou Voděrovou a Davidem Růžičkou).
Sborníkové a časopisecké studie · Situace fotbalového klubu SK Slavia Plzeň za první světové války, in: Odraz první světové války v umění a vědě. Sborník příspěvků z vědecké konference konané v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích dne 7. listopadu 2003, ed. Jiří Petráš, České Budějovice 2005, s. 144–147. · Povrchový průzkum domnělého tvrziště Krajt, Hláska 16, 2005, č. 3, s. 37–40 (spolu s Vilém Knollem). · K novému objevu u Černého rybníka, Hláska 16, 2005, č. 4, s. 57–58 (spolu s Vilém Knollem). · Terénní situace v předpolí hradu Sychrova, Hláska 16, 2005, č. 4, s. 59–60 (spolu s Václavem Kellerem). · K zániku kostela Nanebevzetí Panny Marie v Přísečnici, Muzejní a vlastivědná práce. Časopis Společnosti přítel starožitností 45/115, 2007, č. 3–4, s. 214–217. · Poznámka k lokalizaci tvrziště ve Lhotě u Lipníka (příspěvek k interpretaci vodních děl), Hláska 19, 2008, č. 4, s. 54–56. · Nově objevené tvrziště v Maroltově, Hláska 21, 2010, č. 1, s. 1–3 (spolu s Tomášem Karlem a Vilémem Knollem). · Příspěvek k panským sídlům v Lomnici, Hláska 21, 2010, č. 1, s. 11–12 (spolu s Tomášem Karlem a Vilémem Knollem). · Záhadná fortifikace u Bochova, Dějiny staveb 2011, [2012], s. 247–254 (spolu s Josefem Hložkem, Tomášem Karlem, Jiřím Klsákem, Vilémem Knollem a Janem Tajerem).
Přednáška: Historický fotografický materiál jako pramen poznání minulosti regionu (čtvrtek 4. října 2012 od 16 hodin) Muzejní sbírky velmi často obsahují soubory historických fotografií. Jejich zaměření bývá velice různorodé. Pro historika má fotografický materiál velkou vypovídací hodnotu a slouží dosti často jako významný pramen poznání. Takovýto soubor se nachází i v oddělení novějších dějin Západočeského muzea v Plzni. Snímky jsou zde využívány nejen pro použití ke komerčním účelům či jako obrazový materiál pro populárně naučné fotografické publikace mapující minulost regionu, ale i jako zdroj informací pro odbornou práci. V příspěvku budou na konkrétních příkladech představeny tři různé způsoby takového využití. . |