|
Mag. Niklas Perzi, MAS
Narodil se roku 1970 v rakouském městečku Waidhofen an der Thaya. Studoval dějiny východní Evropy a politické vědy na Vídeňské univerzitě (Universität Wien), delší studijní a výzkumný pobyt absolvoval na Karlově univerzitě v Praze. Nyní dokončuje svou disertaci o problematice českého bezpečnostního aparátu v Protektorátu Čechy a Morava. Těžištěm jeho badatelského zájmu jsou dějiny českých zemí ve 20. století a jejich vzájemné souvislosti s Rakouskem. Pracuje na Waldviertel Akedemie ve Waidhofenu a zároveň jako historik a publicista na volné noze. Organizoval řadu konferencí (např. „Die Husák und Kreisky-Jahre“ v roce 2010), výstav (byl např. spolukurátorem dolnorakouské zemské výstavy „Österreich – Tschechien. Geteilt – Getrennt – Vereint“), vydává sborníky a podílí se na dalších aktivitách zejm. v oblasti regionální historie a přeshraničních vztahů (např. realizoval naučnou stezku z Nové Bystřice do Reingers). Je členem Rakousko-české komise historiků.
Výběrová bibliografie: Monografie: · Verschwundene Lebenswelt – Vergessener Alltag. Das 20. Jahrhundert im Spiegel einer mitteleuropäischen Region, Waidhofen a. d. Thaya 2001 (spoluautoři Peter Mähner, Franz Pötscher a Michal Stehlík). · Die Beneš-Dekrete. Eine europäische Tragödie, Wien-St. Pölten 2003.
Redakce a spoluredakce sborníků (od roku 2007)
Sborníkové a časopisecké studie (od roku 2007)
Přednáška: Zwei Wege in die Moderne. Ausgewählte südböhmische und Waldviertler Dörfer 1945-1989 (Dvě cesty k moderně. Vybrané vesnice jižních Čech a Waldviertelu v letech 1945-1989) (středa 2. března 2011 od 16 hodin; v němčině) Projekt „Stories“ (Příběhy), který je financován programem Evropské teritoriální spolupráce, srovnává vybrané obce v jižních Čechách a v rakouské oblasti Waldviertel v období od roku 1945 do roku 1989. Tento projekt si klade za cíl prozkoumat obě cesty vývoje k moderně – na české straně hranice socialistický model, na rakouské systém sociálního tržního hospodářství doplněný silnými státními a kooperativními prvky a podporovaný jednou ze dvou silných demokratických stran. Od místních srovnávacích studií očekáváme potření rozštěpenosti politických, hospodářských, společenských, kulturních a mentálních dějin, která se zdá být z hlediska makrohistorie téměř neodvratná. Proto bádáme v obcích, méně již však o obcích. Výzkumnou metodou jsou vedle studia písemných či fotografických pramenů také životopisné rozhovory s pamětníky, u kterých není cílem pouze zjištění fakt, ale především sledování interpretací a souvislostí, které lidé přiřazovali ke svým životům a jejich okolí. Co očekávali lidé od svých životů? Byla tato očekávání naplněna? Jak dalece působil vliv politiky? Do jaké míry rozdílně tedy probíhaly obě „cesty do moderny“? Během přednášky budou prezentovány průběžné výsledky výzkumu a následně diskutovány metodologické otázky, týkající se např. omezení takto pojatého výzkumu.
|