|
Mgr. Adam Skála
Adam Skála se narodil roku 1977 v Plzni. Absolvoval bakalářské studium na Fakultě humanitních studií Západočeské univerzity v Plzni, obor Sociální a kulturní antropologie, a magisterské studium na Filozofické fakultě tamtéž, obor Kulturní antropologie Předního východu. Od roku 2001 pracuje jako archivář v oddělení zpracování a využití archiválií Archivu města Plzně. Od roku 2005 je výkonným redaktorem sborníku Minulostí západočeského kraje vydávaného výše zmíněným archivem. Zabývá se dějinami Plzně po roce 1948.
Výběrová bibliografie: Spoluautorství monografií
Sborníkové a časopisecké studie
Edice dokumentů
Přednáška: Možnosti a meze práce s archiváliemi z doby komunistické diktatury (na příkladu výzkumu nuceného vystěhování plzeňských občanů po protestech proti měnové reformě v roce 1953)
(středa 2. listopadu 2011 od 16 hodin) Měnová reforma z 1. června 1953 vyvolala poprvé od února 1948 rozsáhlejší projevy nespokojenosti s vládnoucím komunistickým režimem. Nejviditelnějšími z nich byly stávky, ale v několika městech ČSR došlo i k demonstracím. Nejpočetnější a nejostřejší demonstrace proběhly právě v Plzni. Po jejich potlačení přikročily mocenské orgány k rozsáhlým perzekucím, které zahrnovaly jednak soudní postih přímých účastníků demonstrací a jednak mimosoudní perzekuce. K těm nejtvrdším patřilo nucené vystěhování z města. V červnu a červenci 1953 bylo z Plzně vysídleno okolo 200 rodin, převážně z řad bývalých živnostníků, předúnorových politiků, novinářů apod. Životní podmínky, s nimiž se vystěhovaní občané v přikázaných lokalitách setkali, byly velice tvrdé. Přidělené byty se nacházely ve špatném stavu, mnohdy dokonce ohrožujícím lidské zdraví. Pracovních příležitostí zde bylo většinou poskrovnu, spojení s většími sídly značně komplikované. Vystěhovaní občané, v mnoha případech starší lidé, proto usilovali o zrušení rozhodnutí o vystěhování, což se jim alespoň v některých případech podařilo. Mimosoudními perzekucemi, které následovaly po protirežimních demonstracích 1. června 1953, se zatím nikdo podrobněji nezabýval. Jedná se tedy o první sondu do dané problematiky. V rámci semináře bude zároveň poukázáno na specifika práce s písemnými prameny z doby komunistické totality.
|