|
PD Dr. Volker Zimmermann
PD Dr. Volker Zimmermann (*1968) studoval obory novodobé dějiny, dějiny východní Evropy a politologie na Univerzitě Heinricha Heineho v Düsseldorfu. Roku 1998 zde složil doktorskou a roku 2006 habilitační zkoušku. Od roku 2007 je soukromým docentem (Privatdozent, zkr. PD) düsseldorfské univerzity. V letech 2000–2006 působil nejprve jako vědecký pracovník a později jako vědecký asistent na Institutu pro kulturu a dějiny Němců ve východní Evropě düsseldorfské univerzity. Od zimního semestru 2006/2007 je dlouhodobým hostujícím profesorem DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) na katedře německých a rakouských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde vyučuje soudobé dějiny Německa. Volker Zimmermann je členem řady společenských a vědeckých institucí a sdružení. Mimo jiné zasedá v předsednictvu Historické komise pro české země (Historische Kommission für die böhmischen Länder) a je členem Společné česko-německé komise pro učebnice dějepisu.
Výběrová bibliografie (pouze monografie): · In Schutt und Asche. Das Ende des Zweiten Weltkrieges in Düsseldorf [V suti a popelu. Konec druhé světové války v Düsseldorfu], Düsseldorf 1995. · Sudetští Němci v nacistickém státě. Politika a nálada obyvatelstva v říšské župě Sudety, Praha 2001. · NS-Täter vor Gericht. Düsseldorf und die Strafprozesse wegen nationalsozialistischer Gewaltverbrechen [Nacističtí zločinci před soudem. Düsseldorf a trestní řízení kvůli nacistickým zločinům], Düsseldorf 2001 (= Juristische Zeitgeschichte Nordrhein-Westfalen 10). · Eine sozialistische Freundschaft im Wandel. Die Beziehungen zwischen der SBZ/DDR und der Tschechoslowakei (1945-1969) [Proměny jednoho socialistického přátelství. Vztahy mezi Sovětskou okupační zónou/NDR a Československem (1945-1969)], nepublikovaná habilitační práce, Düsseldorf 2005.
Přednáška: Sudetští Němci a národní socialismus. Výzkum názorů obyvatelstva na území říšské župy Sudety (1938-1945) (středa 26. září 2007 od 16 hodin) Nalézt odpověď na otázku, jaké názory převládaly mezi obyvatelstvem v době nacismu je vždy složité: výzkumy veřejného mínění, jak je známe dnes, tehdy samozřejmě ještě neexistovaly. Protože společenská diskuse nebyla možná, nemůžeme najít spolehlivé informace ani v novinách a jiných mediích. Objektivitu často postrádala i korespondence a dokumenty nacistické správy. Přesné informace nechtěli sdělovat dokonce ani někteří funkcionáři strany a jejich situační zprávy o náladě ve státě jsou proto nezřídka přikrášlené. Je však opravdu nemožné zmapovat alespoň některé základní názorové tendence obyvatelstva? Koneckonců je stále znovu řeč o tom, jak výrazně německé obyvatelstvo sympatizovalo s nacistickým režimem. Platí však toto tvrzení pro celé období nacismu a všechny vrstvy obyvatelstva? Také v rámci diskuse o česko-německých vztazích se velmi často objevuje argument, že sudetští Němci byli věrní nacisté. Cílem přednášky je proto ukázat na problematice výzkumu názorů obyvatelstva říšské župy Sudety některé metodologické problémy.
|